Megint hiszti van... Történt, hogy a Zobán, a teljhatalmával át akarja írni a történelmet, és átkereszteli a Szabó Ervin könyvtárat. Na jó, nem a Zorbán, hanem a Zorbán csicskása, Szőcs, a kultúráért felelős államtitkár nevezi át. Igazából nem is Szőcs, és nem is átnevezi, hanem egy jobboldali történészek által nemrégiben gründolt alapítvány javasolja az átnevezést, Szőcs szerint meg nem rossz ötlet...
De a lényeg, akkor is marad ugyanaz: a jobboldal bolsevik és huje!
Nagyot fordult a világ Magyarországon egész rövid idő alatt. 1-2 éve még azon ment a polémia, antiszemita volt-e Teleki, illetve lehet-e egy antiszemitának szobra? A fülkeforradalom úgy látszik tényleg érezteti a hatását: ma már arról vitatkozunk, magyar- és/vagy nemzetellenes illetve kommunista volt-e Szabó Ervin és mint ilyen maradhat-e ő a Fővárosi Könyvtár névadója?
Ehhez a vitához nem akarok túl sok mindent hozzátenni, majd megteszi más. Íme két vélemény; az Index inkább szimpatizáló, mentegető cikke, illetve az átnevezés egyik kezdeményezője Tóth István meglehetősen szigorú véleménye. Azt mind a két cikk elismeri, hogy szakmai munkája megfelelő és hasznos volt.
Nevek mint szimbólum
Sokkal fontosabb nekem Szabó Ervin személyénél, és munkásságánál azonban, hogy az FK, hogyan is kapta ezt a nevet. 1946 májusában, a kommunisták indítványa alapján nyerte el a könyvtár mai nevét. Vagyis a megszálló szovjet hadsereg mögött besztálingózó kollaboráns söpredék volt az, aki a keresztelő patrónusa volt. Az átnevezés legfontosabb mozgatórugója tehát, mint általában, most sem a szakmai munkásság, hanem az ideológia volt. Az az ideológia, amely százezrek életét követelte Magyarországon, nemzetünk és testvérnemzeteink nagy részét idegen uralom alá hajtotta, amely Csonka-Magyarországon milliókat tartott rettegésben, és amely céljául tűzte ki: "Múltat végképp eltörölni!".
(Még mielőtt valamelyik félművelt troll közbeveti: 46ban semmilyen tekintetben nem volt demokrácia, sem jogállam. Ha nem hiszi, utána járunk!)
Ez a név, ahogyan a Szabadság tér, a Károlyi szobor mind a megaláztatás, a legyőzetés, a szuverenitásunk elvesztésének, nemzeti létünk végének szimbólumai.
Aha, és tényleg ez a legfontosabb?
89ben azt hittük nem. "Előre kell nézni, nem szabad a múltba révedni." mondták, aztán nemcsak a posztkomcsik maguk, de a posztkomcsi mentalitás is visszaszivárgott. Ma ennek isszuk a levét...
Aki tényleg nem látja, ez miért olyan fontos, annak ajánlom tanulmányozni az 1456os nándorfehérvári csatát, azon belül is Dugovics Titusz alakját. (Aki egyébként, elvileg nem volt valós személy, de ez most nem lényeg.) Egy csatának a legmeghatározóbb momentuma, hogy melyik fél tudja kitűzni a zászlaját valami jól látható illusztris helyre. Jelenleg a vörös zászló még mindig ott lobog a Reviczky úton!
(Akit ez nem izgat, nagyon remélem az sem fogja bántani, ha ezután a magyar trikolór lobogna ugyanott?)
... contra.
Olvasom a kirohanásokat a javaslat ellen, olvasom és látom az indulatokat, a zsigeri ellenállást, de értelmes érveket nem nagyon.
Azt írja zero a Vastagbőrről:
Nem végeztem nagy közvélemény-kutatást, de 10 emberből 9,7-nek FOGALMA SINCS ki volt Szabó Ervin, mikor élt és mit csinált.
Ez most érv az átnevezés ellen? 10 emberből 9.7 egyébként Szamuelyről vagy Rudolf Hössről sem tudja hogy kicsoda. Akkor most jó? A műveletlenséget inkább szégyelleni kéne, nem kérkedni vele. Egyébként Hamvasról sem tudja a 97%, hogy kicsoda, akkor miért baj, ha átnevezik?
Az a könyvtár évtizedek óta "Szabó Ervin" könyvtár, ez a "brand" neve, teljesen értelmetlen nevet változtatni.
Igen, ugyanis 40 évig szovjet megszállás alatt voltunk, és a "rendszerváltó elitnek" sem volt fontos a kommunizmus örökségével való valódi leszámolás!!! Éppen ezért kell nevet változtatni.
ne a politika mondja meg, hogy hívjanak egy közintézményt!
Akkor ki mondja meg, az üregi nyulak, hogy Tótát parafrazáljam? A Fővárosi Könyvtár pont azért lett FSZEK, mert a politika jött a tankjaival, és átnevezte. Politikamentes az lenne ha visszaneveznénk.
Horváth Csaba, az MSZP főpolgármester-jelöltje szerint Szabó Ervin nevével az elmúlt évtizedekben úgy forrt össze a kultúra, hogy a "legnagyobb ostobaság lenne Szabó Ervin nevétől megfosztani a könyvtárszakma presztízsét".
Pont ezért kell megváltoztatni, hogy a kultúrával, a könyvtárszakma presztízsével ne egy anarcho-szindikalista kvázi-magyarellenes defetista neve forrjon össze!
Weiss Manfréd Huba, a Kettős Mércéről:
Ezek hülyék!
Így a cím... mi ezt az Archiregnumon így írnánk: "Nem értünk egyet!"
Az indok az, hogy Szabó Ervin kommunista volt.
Agyrém. [...] azért, mert Szabó Ervin ilyetén való kitüntetésének semmi köze nincs politikai nézeteihez.
Szimpla történelemhamisítás. Mellékes indok volt Szabó, egyébként tényleg derék szakmai munkája, a fő ok bizony Ervinünk politikai nézetei.
Komolyan nincs jobb dolga a konzervatív történész értelmiségnek, mint az, hogy a történelmet a saját képükre formálják?
Na, helyben vagyunk! Szóval azért kell protestálni az átnevezés ellen, nehogy a jobbosok saját képükre formálják a törit. Akkor itt két kérdésem lenne:
1) Nem gondolja a szerző, hogy ezzel a névvel a "baloldal" formálja saját képére a történelmet? Nem gondolja, hogy ezzel is csak erősíti a "kommunizmus/szocializmus szép eszme volt, csak hát a gyakorlat..." mantrát?
2)Mégis mi az, amiben egy lmp-s aktivista, és blogközössége közösséget tud vállalni egy anarcho-szindikalistával? Mégis mi az, ami alapján szimpatizál vele, ami alapján valamilyen szinten az ő kutyájuk kölykének tartja? (Zsidózni nem ér, noha sok mindent megmagyarázna!)
Hubának piros pont, amiért a blog címében is jelezték: kettős mércét alkalmaznak.
Gazda Alber, az Indexről:
Nagyon okos cikk, finom csúsztatásokkal, jó munka. De akkor sem olvastam semmit arról, miért nem jó átnevezni.
Révész Sándor, Népszabadság:
Szemét jobboldal, kisajátítja, és átírja a történelmet. Hogy miért kedves neki egy marxista, esetleg miért kedvesek neki a könyvtár névadói egy szót sem ír! Arról sem, hogy mondjuk Hamvassal mi baja lenne.
Összegezve:
Az átnevezés ellen semmi sem szól. Kiváló anarcho-szindikalistánkról csináljanak szobrot, nevezzenek el utcát, könyvtárat ott, ahol erre igény van, Magyarország legnagyobb könyvtárát pedig nevezzük el arról, aki nem megosztó, mindenképpen méltó rá, és akiről nem a vészkorszak jut eszünkbe: Klebelsberg, Kosztolányi Dezső, Hamvas Béla, Németh László, Hóman Bálint, Herczeg Ferenc.
Utolsó hozzászólások