Működése első hetében az új Bajnai-kormány igencsak vitatható eredményeket produkált – tekintettel arra, hogy olyan bagatell apróságok hiányoznak a működéséhez, mint a kormányprogram, vagy egy gazdasági miniszter. A lehangoló összképből azonban élesen kitűnik egy intézkedési terv, az önálló Belügyminisztérium visszaállítása.
A régi rendszer: egységes belügyi kormányzat
A 2006-os kormányalakításig a magyar kormányzati rendszer egyik tradicionális jellemzője volt az egységes, erős jogosítványokkal rendelkező Belügyminisztérium működése. A belügyi tárca szinte minden kormányzati rezsimben kiemelt szereppel bírt. Egyrészt egyfajta csúcsminisztériumként működött, mivel a közigazgatás-szervezési feladatköreivel az összes többi minisztérium igazgatási tevékenységét felügyelte. Másrészt több korszakban is egyfajta gyűjtő-minisztériumként szolgált, ugyanis jellemzően a Belügyminisztériumhoz tartoztak azok a fejlődő szakigazgatási területek, amelyek jelentősége már kiemelkedővé vált, de még nem szerveződtek külön minisztériumba.
A Belügyminisztérium az Orbán-kormány alatt véglegesített rendszerében a belügyi tárca feladatkörei három fő csoportba tartoztak. Egyrészt belügyi hatáskörbe tartozott a fent már említett terület, a Kormány közigazgatási tevékenységének koordinációja. Másrészt a belügy alá tartozott a rendészeti igazgatás, kiemelten a Rendőrség felügyelete. Harmadrészt pedig a tárca hatáskörébe tartoztak különböző, az önkormányzatokkal kapcsolatos feladatkörök: az önkormányzatok törvényességi felügyeletének ellátása, illetve a lakásügyi és az építésügyi igazgatás.
Ezt a klasszikus koncepciót célszerűségi szempontból ugyan több kritika érte, ugyanakkor a felrótt hiányosságok egyike sem okozott akkut problémákat alkotmányossági vagy közigazgatási téren. A fenti felállás előnyének minősült, hogy stabil intézményi keretet biztosított a rendészeti igazgatás számára. Hátránya, hogy ugyanaz a miniszter felügyeli az autonóm területi önkormányzatok működését, aki a végrehajtó hatalom gerincét adó Rendőrség felett is diszponál.
Igazságügy és Rendészet: alkotmányos problémák
2006-ban a második Gyurcsány-kormány megalakulásával a belügyi igazgatás jelentősen átalakult, megszűnt az egységes Belügyminisztérium. Az önkormányzati és a kapcsolódó hatáskörök külön minisztérium felügyelete alá kerültek. A rendészeti kormányzatot pedig összevonták az igazságüggyel, megalakult az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium. Ez a koncepció ugyan sikeresen szétválasztotta az önkormányzati és a rendészeti hatásköröket, ez utóbbit azonban összeházasította az igazságüggyel, ami viszont már komoly alkotmányos aggályokat vetett fel. A végrehajtási feladatokat ellátó rendvédelmi szervek, illetve az igazságszolgáltatás intézményi keretét adó bíróságok egyazon minisztérium alá sorolása ugyanis ellentétes a hatalmi ágak szétválasztásának elvével. Az igazságügyi és rendészeti miniszter – jelenleg szerencsétlen módon pont Draskovics Tibor – ugyanis egyszerre irányítja a Rendőrséget, illetve az Országos Igazságszolgáltatási Tanács tagjaként egyszerre rendelkezik komoly irányítási jogkörrel a bíróságok felett. A bíróságok pedig úgy hivatottak ellenőrzést gyakorolni a Rendőrség tevékenysége felett, hogy a rendvédelem legmagasabb rangú irányítója egyben az ő felügyeletüket ellátó grémium befolyásos tagja is egyben.
Újratöltve
Bajnai Gordon nemrég kijelentette, hogy szakít a jelenlegi koncepcióval, és helyreállítja az önálló Belügyminisztériumot. A feladatkörök és hatáskörök konkrét jegyzéke még nem ismert; egyelőre nem világos, hogy a régi-új tárca a rendészeti hatáskörök mellé visszakapja-e a közigazgatási koordináció, vagy az önkormányzati igazgatás feladatköreit. Ettől függetlenül a rendészeti és az igazgatási hatáskörök minisztériumi szintű szétválasztása már önmagában pozitív intézkedésnek minősül.
Természetesen dicső kormánypártunk belső viszonyai ismeretében jogosan merül fel a kérdés: ezt az intézményi átalakítást a közigazgatási rendszer megreformálásának szándéka vezeti-e, vagy csak a kormányzati pozíciók leosztása során pont így jött ki a lépés, hogy az összes nagyra becsült elvtárs megkaphassa a slusszkulcsot.
Utolsó hozzászólások