Pécsett Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje hatalmas fölénnyel nyert az előrehozott polgármester-választáson. A nem hivatalos eredmények szerint 96,13%-os feldolgozottság mellett a fideszes jelölt 34.957, míg szocialista kihívója 18.124 szavazatot kapott.
Titánok harca
Pécsett mindkét nagy politikai formáció a legtehetségesebb és legesélyesebb jelöltjét indította el: a Fidesz-KDNP Páva Zsolt korábbi polgármester, az MSZP pedig Szili Katalin házelnök személyében.
Szili Katalin hosszas és intenzív győzködés hatására februárban vállalta el a polgármester-jelöltséget az MSZP-ben. A helyzete enyhén szólva nem volt ideális. Pécs a szocialisták egyik hagyományosan erős fellegvára, azonban az MSZP pozíciói komolyan megrendültek az elmúlt pár évben. Toller László még elég erős volt ahhoz, hogy eredményesen összefogja a megyeszékhely szocialistáit, a balesetét követően azonban meggyengült a párt belső egysége. A belharcok Tasnádi Péter halálát követően tovább erősödtek, kevés híján az egyik kiugró szocialista képviselő is Szili Katalin riválisaként indult volna. A helyi pártszervezet kaotikus viszonyai ellenében Szili Katalin a többéves házelnöki tapasztalatára, komoly pártbeli támogatottságára támaszkodott.
Páva Zsolt kétség kívül a pécsi Fidesz legtehetségesebb, legnépszerűbb tagja. A rendszerváltás óta eddig az összes önkormányzati választáson jelölték. 1994-től négy évig a baranyai megyeszékhely polgármestere volt; három alkalommal azonban visszautasította az indulást. Komoly előnye a szocialista jelölttel szemben, hogy politikusi pályafutása során mindig pécsi politikusként tevékenykedett, illetve polgármesteri ciklusa több területen komoly eredményeket hozott.
Kilátások
A szocialisták reményei ellenében a pécsi polgármesteri választásnak igenis országos jelentősége van: mind a szocialisták országos támogatottságára, mind az európai parlamenti választások várható eredményére nézve.
Bár a választási eredmények ezt nem mindig támasztották alá, Pécs a politikai elkötelezettségét tekintve döntően baloldali városnak tekinthető. Elvesztése – főleg ilyen kiemelkedő szavazati különbség mellett – a szocialisták számára lehangoló jövőképet mutat: támogatottságuk már a hagyományos bázisaikon sem garantálja a győzelmet. A kormányváltás óta már elég idő telt el ahhoz, hogy ha valóban Gyurcsány személye lett volna a szocialisták válságának az elsődleges oka, akkor mostanra már erőre kellett volna kapniuk. Ez az eredmény azonban azt mutatja, hogy a szocialista párt permanens válságban van: komoly változtatás nélkül elveszíthetik a nagypárti pozíciójukat.
Pécs közvetetten hatással lehet a gyenge lábakon álló Bajnai-kormány jövőjére is. Egy városi polgármesteri választás önmagában nem releváns az országos politika számára. Azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy kevesebb, mint egy hónap van hátra az európai parlamenti választásokig. Ha június 7.-én megismétlődnek a mai eredmények – amire komoly esély van – az a szocialisták belső helyzetét tekintve a Bajnai-kormány végét, áttételesen egy előre hozott választás kiírását eredményezheti.
A Fidesz számára a pécsi választás teljes győzelem. A jobboldal hagyományos átka, hogy a közvélemény-kutatások nem tükrözik a valós támogatottsági arányokat, most nem fogott a Fideszen. Bebizonyosodott az is, hogy az elmúlt években komoly átrendeződés ment végbe a két nagy párt társadalmi támogatottsága terén.
A régi paradigma, hogy két, aránylag egyenlő nagyságú politikai erő áll egymással szemben, már a múlté.
Utolsó hozzászólások