Eljött a szezonja az első forduló előtti utolsó közvélemény-kutatásoknak. A legfrissebb termés kiemelt jelentőségét ezúttal az adja, hogy a felmérésekben kutatott szabvány „most vasárnap” tartandó választás tényleg most vasárnap lesz. Az idei választás érdekes újdonsága lehet, hogy a különböző elsődleges és másodlagos pártpreferenciák alapján megosztott szavazatok milyen módon befolyásolják a pártok támogatottságát. Különböző szavazói megnyilvánulások alapján jelentős mértékben várhatóak Fidesz-Jobbik és Fidesz-LMP megosztott szavazatok – kérdés, hogy ez a szavazatmegosztás melyik párt „hivatalos” támogatóitól von el egy-egy voksot a rivális javára. A Fidesz helyzetét erősíti, hogy erőteljesen a centrumba pozicionálta magát, így eredményesen vonhat magához szavazókat mind a polgári radikális, mind a mérsékelten szabadelvű választói csoportokról; ugyanakkor a Jobbik és az LMP számára pedig komoly fegyverténynek számít, hogy a valószínűsíthető 5% feletti szereplésük már megadja a kellő biztonságot a választóiknak, hogy egyéniben is rájuk szavazzanak, a voks elvesztésének veszélye nélkül. A biztos pártválasztók körében a támogatottságot öt közvélemény-kutató mérte; a Tárki felmérése kicsit régi, februári, a Mediáné és a Századvégé márciusi, a Szonda és a Nézőpont mérése pedig már áprilisi.

Az MDF sírjára lassan megrendelhetjük a koszorút: Dávid Ibolya félherényi csapatának a Medián 1, a Tárki 2, a Szonda 1, a Századvég 3, a Nézőpont pedig 2 százalékot mért. Reméljük, távozásuk alkalmával a pártszékházban nem felejtik majd el lekapcsolni a lámpákat, mert állami támogatás hiányában igen problémás lesz a villanyszámlát kifizetni. (PS. Ugyanitt színes filctollkészlet nagy tételben eladó.)

Az LMP a lét és a nemlét határán billeg, támogatottságuk a Medián szerint 2%, a Tárki, a Szonda és a Századvég szerint 3%, a Nézőpont viszont kellemes 6%-ot mért. Nagy általánosságban elmondható, hogy az MSZP környékén óraműpontossággal előtörő korrupciós botrányok nekik is emelkedő támogatottságot jelentenek; ugyanakkor a Kóka féle pletyiből – ha nem vigyáznak – nagyon csúnyán fognak kijönni. Itt jegyezném meg, hogy a Fidesz székházának letapétázása a nekik szegezett száz kérdéssel egy rendkívül hülye ötlet volt.

Jó kondiban van a Jobbik, támogatottsága a Medián szerint 18%, a Tárki szerint 11%, a Szondánál 13%, a Századvégnél 17%, míg a Nézőpont csak egy soványka 8%-ot mért. Az esetleges visszaesésére egyelőre semmi nem mutat.

Necces, hogy kedvenc elvtársaink meg tudják-e tartani a váltópárti státuszt, vagy egy év fáziskéséssel megválaszolják az SZDSZ kampánykérdését, hogy „ki lesz a harmadik erő?”. Támogatottságuk a Medián felmérésében 21%, a Tárkinál 22%, a Szondánál 20%, a Századvég jóslata szerint 16%, míg a Nézőpont csak egy vészjósló 12%-ot mért. Az utolsó prognózist tényleges eredményként is el tudnám fogadni.
.jpg)
A Fidesz köszöni szépen, jól érzi magát – az 50% feletti régióban igen kiváló a levegő és pazar a kilátás. A Medián szerint 57%, a Tárki szerint 61%, a Szonda prognózisában 62%, a Századvégnél 59%, míg a Nézőpontnál 60% a támogatottsága. Külön öröm, hogy a pártelit még véletlenül sem szállt bele a kétharmad-fétisbe; habár ezeket a támogatottságokat elnézve – mivel sacc 55% átlagos támogatottság mellett már megszerezhető a mandátumok kétharmada – az sem egy mission impossible.
A közvélemény-kutatók utolsó mérése: mért támogatottság (%), várhatóan elnyert mandátumok aránya (%), és száma (mandátum).
Medián:
Fidesz: 57%, 70%, 271 mandátum;
MSZP: 21%, 15%, 61 mandátum;
Jobbik: 18%, 13%, 54 mandátum.

Tárki:
Fidesz: 61%, 72%, 280 mandátum;
MSZP: 22%, 18%, 70 mandátum;
Jobbik: 11%, 9%, 36 mandátum.

Szonda
Fidesz: 62%, 72%, 281 mandátum;
MSZP: 20%, 16%, 63 mandátum;
Jobbik: 13%, 10%, 42 mandátum.

Századvég
Fidesz: 59%, 71%, 277 mandátum;
MSZP: 16%, 13%, 52 mandátum;
Jobbik: 17%, 14%, 57 mandátum.

Nézőpont:
Fidesz: 60%, 73%, 283 mandátum;
MSZP: 12%, 11%, 46 mandátum;
Jobbik: 8%, 9%, 37 mandátum;
LMP: 6%, 5%, 20 mandátum.
Utolsó hozzászólások