Véget ért a parlamenti választás a Felvidéken. Az eredmény a magyar érdekképviselet szempontjából felemás és zavaros. A legjobb eredményt Fico pártja, a Smer érte el, amely 34%-ot, 62 mandátumot kapott. A két barlangi troll formáció közül Slota SNS-e 5,7%-kal, 9 mandátumot szerezve bekerült a törvényhozásba; Meciar HZDS-e 4,3%-kal kiesett. A normálisabb jobbközép szlovák pártok szép eredményeket értek el: az ellenzék vezető ereje, az SDKU 15%-ot 28 mandátummal, a kereszténydemokrata KDH 8%-ot 15 mandátummal, az újonc szabadelvű SaS pedig 12%-ot 22 mandátummal. A magyar érdekképviselet pártjai közül a magyar-szlovák Híd-Most 8%-kal 14 mandátumot szerzett, az MKP viszont kiesett.
Az új kormány összetétele egyelőre nem teljesen egyértelmű. A jelenlegi elsődleges törésvonal szerint az eddigi kormányerők 71 mandátummal, az eddigi ellenzéki pártok pedig 79 mandátummal rendelkeznek. Ennek megfelelően a legvalószínűbb forgatókönyv egy SDKU-KDH-SaS-Híd kormánykoalíció lesz. Fico egyelőre nem adta fel, próbálkozik, mint disznó a jégen: bejelentve, hogy készen áll a kormányalakítási megbízás elfogadására. Habár a Smer 62 mandátuma bármelyik erősebb ellenzéki párttal megteremthetné a kormánytöbbséget, a lejáratódott és közutálatnak örvendő Fico szövetsége jelenleg garantált pusztulást hozna bármelyik renitens jobbközép erőnek. Az a választási lehetőség, ami 2006-ban megadatott Fico-nak, hogy Slota helyett egy szalonképes partnert válasszon a kormányba, ma már nem létezik. Gasparovic államfő pedig hamarosan abban az igen kellemetlen helyzetben találhatja magát, hogy korábbi elnökjelölti riválisának, Iveta Radicovának adhatja meg a kormányalakítási megbízást.
A kormányváltás egyértelmű siker lehet a magyarság számára – a választás összes többi tényezőjének hatása viszont már korántsem ennyire egyértelműen üdvözítő. Az a felvidéki magyar érdekképviselet, amely egykor a legsikeresebb volt az összes utódállam közül, ma romokban hever. Habár a Híd bekerült a parlamentbe és minden bizonnyal kormánytényező lesz, az MKP kiesett. Még ha el is tekintünk a Híd és az MKP eredményeinek manuális összeadásától, ami tekintélyes 11% körüli támogatottságot jelentene, az bizonyos, hogy 3,4%-nyi magyar szavazat elveszett. Nem teljesen egyértelmű az sem, hogy milyen mértékben lehet a Hidat magyar pártnak tekinteni. A szlovák belpolitika egyik legújabb formációja magyar-szlovák polgári pártként definiálja magát, elnöke a magyar Bugár Béla, de a pártelnök legutóbbi hetekben tett nyilatkozatai igencsak kétségessé teszik, hogy a Híd mennyire eredményesen tudja (vagy akarja) majd a magyar érdekeket képviselni. Az pedig bizonyos, hogy ha a felvidéki magyarság meg kíván maradni szülőföldjén, a nyelvtörvényt és a szlovák állampolgársági törvény módosításait el kell törölni. Ezzel együtt azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a Híd villámsebesen szerzett komoly támogatottságot, áttörte a 10%-os támogatottsági plafont jelentő magyar-szlovák politikai törésvonalat és a felvidéki magyarság magterületein is magabiztosan verte az MKP-t. Egyértelmű tehát, hogy az MKP elfáradt, elgyengült, valamiért elvesztette a hitelét a felvidéki magyarság körében.
Az új felállás új helyzet elé állítja Magyarország kül- és nemzetpolitikáját is. A Fidesz eddig inkább Csáky Pál MKP-ját támogatta a Híd ellenében – ezt a paradigmát most az új helyzet függvényében azonnal át kell írni. Fico bukásával véget érhet a szlovák háborús hangulat is: Radicova kabinetjével mindenképpen egyszerűbb lesz konszolidálni Pozsony és Budapest kapcsolatát, rosszabb esetben pedig az Európai Néppárt közvetítésével sokkal egyszerűbb lesz nyomást gyakorolni rá. Az SNS 5,7%-os eredménye pedig választ ad egy magyar belpolitikai kérdésre: igen, a kettős állampolgárság bejelentésével meg kellett volna várni a szlovák választásokat – egy rosszpont a Fidesznek.
A szavazatszámlálás technikai lebonyolításának érdekessége, hogy a szlovák választási szervek a 90%-os feldolgozottságig csak hajnali 4.20-ra jutottak el, nem hivatalos 100%-os eredményt pedig reggel 7.50-kor közöltek. Büszkén megállapíthatjuk hát, hogy a magyar választási rendszer még egy töketlenkedő OVB-vel súlyosbítva is utcahosszal veri a szlovákot.
Utolsó hozzászólások