A CNBC lehozta a krőzus újévi jóslatait(, itt van magyarul is). Ebben a Microsoft alapító kifejezte aggodalmát az Isten adta nép kormánnyal szembeni bizalmatlansága miatt.
Ahogy mondta: "Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes jövőnkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes jövőnkben nem bízik, az áruló."
Kezdjük az alapokkal: úgy gondolom mindenkinek joga, és egy bizonyos szintig kötelessége foglalkozni a politikával. Csövesnek, milliárdosnak egyaránt. A milliárdosnak ehhez nyilvánvalóan több eszköze van, de nem látom be, hogy miért kéne a sikert büntetni, tehát Sorosnak, Gatesnek, Musknak is ugyanúgy joga van a saját agendájához. Joga van a véleményéhez, lobbizni, médiát finanszírozni, civil szervezeteket alapítani, támogatni, ezzel az égvilágon semmi probléma. Azzal sem, hogy Gates-szel éppenséggel nem értek egyet. Ez akkor is így van, hogyha tudjunk, hogy a hatalom, a pénz korrumpál. Itt nem arról akarok beszélni, hogy Gates mennyi zsét húzott be az államtól, és nem is arról, hogy milyen közeli volt a barátsága Jeffrey Epsteinnel. Ennél is problémásabb, valóban civilizációt rengető a kijelentése, ami túl mutat az elit hagyományos huncutságain.
Kételkedés és bizalmatlanság
Tetszik, nem tetszik a modern nyugati berendezkedésnek ezek a tartóoszlopai. Minden, ami az utóbbi 500 évben történt, ennek a következménye a reformációtól a modern szabadságjogokig. Ez az, ami megkülönbözteti a Nyugatot és a Keletet. A nyugati liberális(, idézőjelek nélkül) világ felismerte, hogy a hatalom szükségszerűen korrumpál. Nem azért, mert sajnálatos módon rossz arc a császár és nem is azért, mert hiába hibátlan a Vezér, sajnos rosszak a tanácsadói, hanem azért mert mindannyian gyarló emberek vagyunk. Ez egy kiküszöbölhetetlen és konstans természeti törvény. Igaz volt 50ezer éve és igaz lesz 50ezer év múlva is, ha lesz még ember.
A nyugati társadalmak szép lassan, a maguk rendjében ezért is kezdték leépíteni a tekintély totális uralmát. Tévedhetetlen szuverének helyett az évszázadok során eljutottunk a folyamatos revízió és kontroll alatt álló intézményekig, amelynek a vezetőit újra és újra elszámoltatjuk, függetlenül attól, hogy éppenséggel boldogok vagyunk-e velük. Az USÁ-t már ennek a bizalmatlanságnak a jegyében alapították, és nem csoda, hogy az új köztársaság alkotmányának kiegészítései első között garantálták a szólásszabadságot és a fegyverviselési jogot. Amerika bizalmatlan volt mind a tömegekkel, mind pedig az elittel szemben, hiszen már akkor jól tudták, hogy mindkét entitás nagyon is fogékony az önkényre, arra hogy magának abszolút hatalmat követeljen ki.
Lehet(, és az előzőek értelmében kell is,) kritizálni a nyugatot, lehet nosztalgiázni, de a tény tény marad: ez a civilizációs újítás soha nem látott sikereket hozott az utóbbi évszázadokban, és a jelenkor problémái gyakorlatilag mind pont a rendszer extrém eredményei miatt kellemetlenkednek a fehér embernek... Venezuelában kevesen lesznek öngyilkosok "misgender"-elés miatt, Kínában nincs CRT, Afganisztánban nem pörögnek a wage-gap miatt, Oroszországban fel sem vetődik az alapjövedelem kérdése, hiszen nincs az ottani lakosnak olyan érzése, hogy az országban alapvetően bőség van.
Tehát a kétkedés és a hatalommal szemben bizalmatlanság kincs, nem véletlen, hogy a covid előtt minden jogvédő ennek a parazsát akarta életben tartani. Erről szól a fékek és ellensúlyok rendszere, ezért fontos az átláthatóság. A bizalom folyása mindig egyirányú: amikor megvan a lehetőség a bizalmatlanságra egyedül ez növelheti a bizalmat, és nem létezik fordítva. A kierőszakolt bizalmat még egy hatalom sem szolgálta meg utólag, és nem is fogja soha, ennek ellenére minden diktatúrának ez az ígérete. A jó hír, hogy így legalább könnyű őket felismerni... Aki szerint a bizalom hiánya a nép számára jelzés, és nem a hatalom számára, az rosszban sántikál.
Mit is írt konkrétan Gates?
The result has been the most unusual and difficult year of my life. (I suspect a lot of the people reading this might say the same.) 2020 had a brief period of relative normalcy before COVID-19 upended everything. In 2021, the pandemic has dominated our lives since day one. We’ve all had to adapt to a “new normal,” although what that looks like is different for every person. For me, the result has been a year spent mostly online.
Ez önmagában nem félelemkeltő, csak felháborító: Bill Gates elképesztő mennyiségű pénzeket kaszált a pont jól időzített vakcina-befektetéseivel. Nem akarok konteókat gyártani, úgyhogy maradjuk a tényeknél: Gates kiváló üzletember, nagyon érzi, hogy miből lesz sláger. Érezte a Windowsnál, érezte most is. De mi ez a szenvelgés? Megütötte a Jackpotot, arról nem is beszélve hogy a milliárdosoknak nem volt azért olyan túl durva a járvány. Nem mindegy, hogy a panel nyolcadik emeletén ragadsz három gyerekkel és egy házisárkánnyal/vakkomondorral, vagy magán-repülőgéppel cirkálhatsz a saját és haverok birtokai, szigetei között...
Miért nem tud a pénzember egyszerűen kapitalista lenni? "Köszönöm megvagyok, ami a pórnépnek krízis az nekem lehetőség. Git gud."
Haladjunk tovább:
We need governments to take action if we’re going to make progress on challenges like avoiding a climate disaster or preventing the next pandemic. But declining trust makes it harder for them to be effective. If your people don’t trust you, they’re not going to support major new initiatives. And when a major crisis emerges, they’re less likely to follow guidance necessary to weather the storm.
Illetve:
Digital communication has profound benefits in terms of helping people collaborate, stay in touch, and share things with each other. But social media has played a huge role in spreading misinformation that makes people suspicious of their governments. Social media feeds have become so personalized that you don't see factual information if it doesn't align with your profile.
I believe that governments need to regulate what you can and can’t use social media for. In the United States, this topic has raised a lot of free speech questions. But the reality is that our government already has all sorts of norms around communication.
Kicsit lejjebb:
When your government leaders are the ones telling you not to trust government, who are you supposed to believe? This creates a compounding effect where people lose confidence in government, elect politicians who share their distrust, and then become even more disillusioned as their leaders tell them how bad the institutions they now run are.
This is usually where I’d lay out my ideas for how we fix the problem. The truth is, I don’t have the answers. I plan to keep seeking out and reading others’ ideas, especially from young people. I’m hopeful that the generations who grew up online will have fresh ideas about how to tackle a problem that is so deeply rooted in the Internet.
Hogyha egy HuffPost-os feminista blogger írogatta volt ezeket, a szemem se rebbenne. A probléma, hogy egy politikai elittel nagyon szívélyes viszonyt ápoló pénzemberről van szó, aki nem mellesleg gyakorlatilag mindannyiunk otthonában ott van, és potenciális minden titkunkról tud. Az enyémről, a kedves olvasóéről, Orbánéról, Bidenéről, Trumpéról. Ő az, akinek Szájerről és Handóról is videója lehet! Persze feltehetjük, hogy csak és kizárólag a Facebook adja el cinikusan az adatainkat, a googlenek pedig csak varázslatos szerencséje van, amikor elkezd személyre szabott hirdetéseket feldobni az embernek, hogyha telefonja, laptopja közelében ilyesmiről beszél. Ezeknek pedig valamilyen csoda folytán nincs következménye, és a konkurencia sem háborog rajta. A logikus következtetés tehát az, hogy a big tech kartellbe tömörülve szerzett a kényelmesnél jóval nagyobb befolyásolási potenciált az életünkre.
Kapitalizmusban a politikai és gazdasági elit rivális, mint az oroszlán és a hiéna. Ugyanabból az antilop-csordából esznek, de nem működnek együtt, ha úgy adódik egymást is megölik, és ez így jó, még az antilopnak is, mert ebből a komplex rendszerből épül fel az önkorrekcióra is képes, fenntartható ökoszisztéma. Amikor az oroszlán a hiénákkal szövetkezik, annak jól ismerhetjük a következményeit az Oroszlánkirály című dokumentumfilmből.
Amit látunk, hogy Bill Gates egyrészt politikusként viselkedik, olyan problémákat vesz a vállára, amiket a közhatalomnak a feladata megoldani. Neki, csak azért mert irdatlan mennyiségű pénze van erre se lehetősége, se joga nincs. Gates nem alkothat törvényt, nem bíráskodhat és nem is hajthatja végre az ítéletet, pláne nem egy személyben!
A harmadik idézetben kifejezi a cenzúra iránti vágyát, miszerint az állam feladata eldönteni, hogy a felhasználó hogyan használhatja a szociális médiát és hogyan nem. Emeljük ki: itt nem a szociális média szabályzásáról van szó, a csúcsragadozókat nem bántjuk! A felhasználókat kell megregulázni, méghozzá központilag!
A negyedik idézetben ennél is tovább megy, és magára veszi a terhet. Gates saját kötelességének tartja, hogy az elkanászodott felhasználókban visszaállítsa a bizalmat egy olyan entitás irányában, akiben neki se kéne bíznia és vice versa.
Végül pedig vegyük észre, hogy a kartellbe tömörült, monopolhelyzetben lévő, minden titkunkról tudó, információs előnyük miatt megingathatatlan pozíciójú big tech elit egyik feje felmondta a diktatúra credoját: Noha mindent megtesz azért, hogy ne lehessen az összefonódott elitben bízni, a népen kéri számon a bizalom hiányát. A megoldás nem a hatalom megosztása, átláthatóság, jogok kiszélesítése és garantálása, hanem a kisember irányítása a politikai és gazdasági elit szövetsége által. Gates már önmagában problémaként említi, hogy egyáltalán van olyan politikai erő, amelyik az éberséget próbálja élesztgetni...
Jó diktátor
A díszlet modern, de a történet ősrégi. "Hát miért lenne baj, ha egy extrém hatalommal bíró ember Atlaszként a vállára venné a világ gondjait? Hát Bill Gates csak okosabb mint te, nem beszélve az átlagemberről! Miért nem lehet egy kis jóindulatot feltételezni? Ha nekem annyi pénzem lenne, valószínűleg már unnám a pénzcsinálást, hát elkezdenék dolgozni a világ jobbításán..."
Nos, miért ne lehetne így? Az önkényuralom nem rossz, csak éppen kockázatos, mert ha hiba kerül a rendszerbe, akkor elég macerás változtatni. Csak hát az a helyzet, hogy bármelyik diktatúrát megnézzük, valahogy mindig úgy jön ki, hogy már a legelején nem kóser a dolog. Az extra hatalom 90%-ban nem a népjobbításra kell, hanem az ellenzék kicsinálására.
Valaki emlékszik, hogy Bill Gates esetleg felszólalt volna a Rittenhouse-ügy bődületes hazugságai miatt? Felszólalt volna a koronát érintő hivatalos fake-news miatt? Elítélte volna, hogy a big tech kartellbe tömörülve cenzúráz olyasmit, amit mára valószínű forgatókönynek tartanak? Valami esetleg Fauciék által finanszírozott gain-of-function kutatásokról? (Szándékosan a balos elit médiájából hoztam linkeket. A ködösítésen túl a sztori tényszerű része azt hiszem magáért beszél: a wuhani laborban kísérleteztek denevérekben tenyésző koronavírus emberre való átültetésével. Pont akkor, amikor kitört a járvány Wuhanban.) Mi a helyzet a korona és az oltással kapcsolatos tájékoztatással? Pl, hogy Kamala Harris a kampányban kijelenette, hogy semmi esetre se adná be magának az oltást, ha Trump mondja, hogy adja be. Biden szerint a vakcina már véget vet a járványnak, majd kiderül, hogy nem. Ekkor és ennek ellenére lényegében föderális szintű vakcinakötelezettséget ír elő, amivel kapcsolatban egy éve azt mondta, hogy nem akarnak ilyesmit és nincs is rá joguk. Miért bízna bárki is ezekben az emberekben? Hogyan lehet feltenni, hogy Gates jó szándékkal noszogatja a népet, hogy mégis tegyen így?
Civilizációs veszély
Sokszor ért a vád, hogy bagatellizálom a vírus okozta veszélyt. Nem gondolom, hogy így lenne. Egyszerűen csak arról van szó, hogy az én szememben a covid nem ír felül MINDENT. Ez nem egy civilizációs szintű veszély. Nem rengeti meg az emberiséget. Ez nem a dinoszauruszokat kipusztító meteor, hanem egy bozóttűz. Ez azt jelenti, hogy igenis veszély, igenis kezelni kell mind individuális, mind közösségi szinten, igenis valós pusztítást végez, de alapvetően olyasmi, amivel együtt lehet élni. Átmegy rajtunk és az élet folytatódik tovább.
Ezzel szemben az autoriter tendenciák valóban olyan veszélyt hordoznak, amelyek képesek eltörölni a civilizációnkat. Manapság a "kezünkben" van a technológia, amivel rendkívül szofisztikáltan és fenntarthatóan lehet elnyomni tömegeket. Hogyha egyszer átlépjük a határt, nem lesz visszaút. Kínában már látható ennek egy nyersebb, barbárabb formája, látható az is, hogy a rendszer nem omlik össze magától, legalábbis nem azelőtt, hogy lehetősége lenne bekebeleznie a Földet.
Eleinte meg voltam győződve, hogy ez egy rémálom-szcenárió, ami minden bizonnyal nem következik be, csak nem árt résen lenni. Nem praktikus, inkább elvi okokból. Tévedtem. Akik az új totalitarizmusban érdekeltek az első lehetőségnél támadásba lendültek. A "liberális" elit kidobta a nyugati civilizáció fundamentumait: nem szabad kételkedni, nem szabad önállóan gondolkodni. Csak reménykedni tudunk benne, hogy az emberi adaptáció még időben beéri a technikai fejlődést, és megakadályozza a disztópia gyakorlatba ültetését. Addig is bízzunk Istenben, mert a puskaport már elvették tőlünk, és nem szándékoznak visszaadni...
Utolsó hozzászólások