Ezek voltak Peter Weiss, Szlovákia budapesti nagykövetének reakciói a nyelvtörvény kapcsán megfogalmazott magyar bírálatokra. A diplomata szerint a kétoldalú kapcsolatokat – szlovák részről – semmi nem fenyegeti, Szlovákia továbbra is szeretettel várja a magyar turistákat, akiket a nyelvhasználat miatt semmi esetre sem fognak megbüntetni.
A HírTV Kontraszt című műsorában a nagykövet megjegyezte, Szlovákia „nehezen viselte”, hogy a hatályba lépő szlovák nyelvtörvényt Magyarországon a náci nürnbergi törvényekkel hasonlították össze. Állítása szerint a törvény célja kizárólag a szlovák államnyelv használatának megerősítése; a szlovák szabályozás pedig szinte teljesen megegyezik a magyar nyelvhasználati törvényekkel. Weiss nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a nyelvtörvénnyel kapcsolatos durva magyar bírálatok egytől egyig félrevezetésre épülnek, azok a mítoszgyártást és a hisztériakeltést célozzák. Végezetül a nagykövet kitért arra is, hogy a cseh nyelvet azért nem érinti a nyelvtörvény, mert ez utóbbit a szlovákok gond nélkül megértik.
Mindenekelőtt méltányolom Peter Weiss igyekezetét hazája nyelvi politikájának képviseletével kapcsolatban, ugyanis épeszű ember számára komoly nehézségeket okozhat egy ilyen nettó fasisztoid politika képviselete – főleg, ha mindezt egy olyan állam nevében kell ellátni, amelyet ma Magyarországon Jan Slota szimbolizál. Ezzel együtt nem tudom szó nélkül hagyni, hogy láthatóan a szlovák kormányzat és diplomácia tagjai számára is leküzdhetetlen akadályt jelent, ha racionális módon meg kell indokolni, hogy miért is van szükség a nyelvtörvényre.
Még ha el is vitatkozunk azon, hogy vajon a nemzetközi gyakorlat, vagy az európai közösségi vívmányok, az acquis communitaire szellemiségének megfelel-e ez az eljárás, a szlovák álláspont ténybeli csúsztatásai a napnál is világosabbak.
A nagykövet szerint a szlovák nyelvtörvény rendelkezései lényegében azonosak a magyar szabályozással. Ez az állítás – fogalmazzunk diplomatául – nem felel meg a valóságnak. A magyar jogrendben a magánszemélyek nyelvhasználatát a hivatalos eljárásokban a közigazgatási eljárási törvény szabályozza, amely kimondja, hogy az eljárás során minden magánszemélyt megilleti az anyanyelv használatának a joga. A szlovák fél szerint a törvény nem egy nyelv – a magyar nyelv – ellen irányul, hanem abszolút jelleggel a szlovák államnyelv helyes használatát védi. Ugyanakkor kiveszi a hatálya alól a cseh nyelvet, azzal az indokkal, hogy a szlovákok értenek csehül. Azonban ha a törvény valóban a szlovák államnyelv védelmét célozza, akkor ebbe a cseh nyelv használata sem férhet bele, ugyanis nyilvánvaló, hogy a cseh nyelv nem azonos a szlovák államnyelvvel. Végezetül a nagykövet kihangsúlyozza, hogy a magyar állampolgárságú turisták esetében a pénzbeli szankciót nem fogják alkalmazni.
Ebből az érvelésből egyértelműen levonható a következtetés, hogy a törvény valós célja kizárólag a felvidéki magyar közösség nyelvhasználatának akadályozása. Ugyanis ha a szabályozás célja valóban a szlovák államnyelv használatának védelme lenne, akkor ez a cél nem lenne összeegyeztethető a cseh nyelv használatával, vagy a magyar állampolgárok nyelvhasználatával.
Végezetül fel kell tenni a kérdést: mit keres Európa közepén egy olyan kultúra, amely a sajátján kívül semmilyen más nyelven nem hajlandó kommunikálni?!
Utolsó hozzászólások