Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint a szlovákoknak nem Szent István a királyuk, hanem Szvatopluk. Robert Ficoval nem érdemes vitatkozni, mert nem tudom mi újat lehet mondani egy olyan embernek Szent István kultuszáról, aki nem veszi észre, hogy saját országának fővárosa a kulturális rendezvényeiben nagyban épít a magyar államalapító király mítoszára, illetve magára a magyar államiságra. Azt azonban – elvonatkoztatva a magyar-szlovák diplomáciai csörtéktől – érdemes megvizsgálni, hogy mennyire valódi az a történelmi örökség, amit a szlovák rezsim szembeállít a magyar történelemmel, és hogyan lehet védekezni ellene, ha ezt (kulturális vagy politikai értelemben) fegyverként kívánják felhasználni.
Kiindulópontként érdemes leszögezni, hogy a Közép-Európai térség történelmi távlatú vitáival kapcsolatban az első vitapont jellemzően maga a történelem – illetve a történelmi események értékelése. Szóval azon kérdés eldöntésében, hogy Szvatopluk szlovák király volt-e – avagy a Robi nagyon hülye a történelemhez – úgy gondolom nyugodtan hagyatkozhatunk cseh történészek, többek között a prágai Károly Egyetem munkatársainak az értékelésére.
Nyolc neves cseh történész közös munkájaként megjelent könyv, az Európa uralkodói című enciklopédia a középkori Nagy-Morva Birodalmat teljes jogú európai államként tartja számon a 830-tól 898-ig tartó fennállásával, az uralkodó Mojmir-dinasztiával, és az öt fejdelem közül a harmadikként uralkodó I. Szvatoplukkal egyetemben.
A morva uralkodók közül a legkiemelkedőbbnek tekintett Szvatopluk a nagybátyja, Rasztiszláv fejedelem elfogásával, és a németeknek való kiszolgáltatásával került trónra 870-ben. Uralkodásának első éveit azonnal megkeserítette a frank támadás, amely során fogságba esett. A frankok kiűzése után a Lajos császárnak tett hűségesküvel stabilizálta a hatalmát; majd uralma alá hajtotta Csehországot. A királyi címet 890 körül, országának pápai védelem alá helyezésétől kezdte használni – formális koronázás nélkül.
Birodalma két fia, II. Mojmir és II. Szvatopluk uralkodása alatt omlott össze a magyarok csapásai alatt. A morva fejedelmi székhely pusztulását követően a morva népesség fennmaradt, a főurak I. Brestislav cseh fejedelem oldalán vettek részt a cseh állam felépítésében.
Szvatopluk életművével kapcsolatban tehát szó nincs legitim királyságról, szlovákokról pedig pláne nem. A Morva Birodalom bukásával annak politikai pozícióit az éppen megszülető magyar állam, kultúráját és népességének többségét Csehország örökölte.
Záró gondolatnak:
Sokak számára a királyság intézménye túlhaladottnak, a múlt nehézkes relikviájának tűnik, mások pedig úgy vélekednek, hogy a mának is tartogatja bájait, s joggal szépíti meg az államelv szikár vázát, összekötve olyan országokat, amelyeket az elnöki rendszerben a szétválás veszélye inkább fenyegetne, mint a hagyománytisztelő monarchikus forma esetén.
Jan P. Kucera és Vratislav Vanicek
Forrás:
Európa uralkodói – Petr Cornej, Ivana Cornejova, Pavel Hoke, Vera Hrochova, Jan P. Kucera, Jan Krumpera, Vratislav Vanicek és Vit Vlnas; Maecenas Kiadó, 1999.
Kapcsolódó posztok:
Utolsó hozzászólások