Érdekes fordulatot vett a kormány-közeli körökben végrehajtott eheti, menetrend szerinti letartóztatási hullám: a nemzetvédelmi egyetem rektorának lesittelése apropóján Ács Tibor, a Budapesti Katonai Ügyészség – azóta leváltott – szóvivője gengszterszervezetnek nevezte a Honvédelmi Minisztérium tulajdonában lévő egyik gazdasági társaságot.
Valahol egy kommentben olvastam, hogy az államigazgatási szféra most két fő szegmensre osztható. Az első körbe azok tartoznak, akik pozíciójukat kihasználva bűncselekményeket követnek el. A második körbe pedig azok vannak, akik az első körbe tartozók után nyomoznak. A történet indulása tehát – mai mércével mérve – teljesen hétköznapi: a közrendvédelmi szervek nagy erőkkel kiszállnak egy, a kormányzati körökhöz szervezetileg vagy személyileg kötődő szervezethez, jelen esetben szégyen szemre a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemhez, és kifelé menet fürtökben viszik a vezetőket a fogdára.
És itt következnek az izgalmak. A katonai ügyészek minden bizonnyal alaposan rászállhattak a honvédségi vezetés bizonyos köreire, mert az elmúlt hetekben vesztegetés miatt több hivatásos honvédtisztet is őrizetbe vettek; majd sor került a Zrínyi rektorára is. Az előállítás kapcsán nyilatkozó Ács Tibornak valami oknál fogva elszakadt a cérna, ugyanis az aktuális ügytől látszólag teljesen függetlenül említette meg az általa csak „gengszterszervezet”-nek nevezett céget, amelynek nyugdíjas státuszú vezetői ellen hatáskör hiányában nem nyomozhatnak. Erre kitört a parasztlázadás.
Tisztán kommunikációs szempontból Ács nyilatkozata valóban nem helyénvaló. A katonai igazságszolgáltatás szervezetébe tartozó nyomozati szerv szóvivője valóban nem nevezhetne „gengszterszervezet”-nek egy, a honvédségi igazgatás tágabb körébe tartozó gazdasági társaságot. Egy esetleges nyomozás érdeke is nyilván azt diktálja, hogy az ügyészek stratégiai céljait és nyomozati operatív szándékait a sajtó ne tárhassa a nyilvánosság – és egyben a potenciális bűnelkövetők – elé. Aztán ugyanezen problémakörnek egy teljesen más megközelítése, hogy mi vezethet el egy, az ügyészség szigorú katonai hierarchiájában dolgozó ügyészségi vezetőt oda, hogy alig palástolt diszkrét undorral a hangjában kvázi bűnszervezetnek minősítsen egy honvédségi tulajdonban lévő társaságot, amely felett a minisztérium hivatott törvényes felügyeletet gyakorolni.
Utolsó hozzászólások