Szegedi Csanád strassbourgi egyenruhás bevonulása végül elérte a nyugat-európai bulvár közszolgálati média ingerküszöbét. A BBC Reporters a világ problémái iránt érzett heves aggódási rohamai közepette – az iraki közbiztonságról és a sierra leonei közoktatás visszásságairól szóló bejátszások között – figyelmet szentelt a Magyarországon feltartóztathatatlanul terjedő "szörnyűséges szélsőjobbnak" is.
A reklámszpot-rövidségű bejátszás tartalmi szempontból eléggé haloványra sikeredett. Az emberben felmerül a gyanú, hogy a helyszíni tájékozódást nem igen vitték túlzásba: a stáb megérkezik a reggeli londoni géppel, gyors telefonos egyeztetés a kapcsolatként megadott ügyeletes balliberális sajtómunkással független humán értelmiségivel, lendületből lőnek néhány vágóképet valahol Pest környékén, ebéd a mekiben, aztán a délutáni BA-géppel irány a Heathrow.
A bejátszás mondanivalója egyszerű, mint a faék. Európában erősödik a szélsőjobb, amire jó példa a Magyar Gárda megerősödése. A hozzá köthető párt, a Jobbik már három európai parlamenti mandátumot is szerzett. Az erősödő szélsőséges eszmék áldozatai a romák, akik szörnyű körülmények között élnek például Ózd külvárosában. Koncz Balázs, a Jobbik tagja szerint a média a pártban csak a romaellenességet látja. Ladányi János, a Corvinus Egyetem munkatársa szerint viszont kiszámíthatatlan, hogy a szélsőségek terjedése milyen következményekkel fog járni. Most pedig jön Kate és a Webscape.
„Well” – mondja az angol, és kitölti a teát.
Azzal talán nem érdemes foglalkozni, hogy újságírói szempontból, szakmai szemszögből egy ilyen riport elkészítése mennyire van rendben, vagy mennyire nem. Nem torzít-e a valóságábrázoláson, hogy a riporternek láthatóan lövése nincs arról, hogy a Jobbik vagy a Magyar Gárda milyen folyamatok eredményeként jelent meg a magyar közéletben. Azt sem érdemes nagyon feszegetni, hogy a Jobbik véleményét hogyan sikerült egyetlen tagmondatba szuszakolni; illetve biztosan jó választás volt-e Ladányi János megszólaltatása. (Meg őszintén: ki a rák az a Ladányi János?!)
Ami viszont alapvető probléma a közszolgálatiság doyenjének tartott BBC esetében, hogy a műsorszerkesztésében néha annyi a racionalitás, mint egy tányér spagettiben. Ugyanis ha jobban odafigyelnének a világ Csatornán túli felének híreire, akkor könnyen észrevennék, hogy létezik egy másik egzotikus ország Délkelet Ázsiában Közép-Európában, ahol valóban komoly gondok vannak a szélsőségekkel, és ez az ország Szlovákia. (A Google Maps-on csak egy kicsit kell Magyarországtól felfelé szkrollozni, nincs messze.)
Ugyanis ha a Jobbikra és a Gárdára a BBC szóhasználatában ráillik a szélsőséges jelző, akkor Fico és Slota urakat minek lehetne minősíteni? A szlovák nyelvtörvény minek minősül? A DAC-affér, vagy Malina Hedvig ügye minek minősül? Alapvető probléma és a közszolgálatinak nevezett médiák objektivitását kérdőjelezi meg, hogy távolról sem a sztorival foglalkoznak, csak a vágóképpel. Géppisztolyos amerikai katonák Irakban, éhező csontsovány kisgyerekek Sierra Leonében, masírozó feketeruhás pribékek Magyarországon.
Most pedig jön Kate és a Webscape.
Forrás:
HírTV, BBC Reporters
Utolsó hozzászólások